kontakt

785 885 300

szkoła

dla rodzica

rekrutacja
kontakt

785 885 300

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

O szkole

Zasady rekrutacji

Opłaty i promocje

Zapisy

Infolinia
785 885 300

Dla rodzica

Statut

Dokumenty szkolne

Dziennik

Plan lekcji

Plan zajęć pozalekcyjnych

Kalendarz

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

SP Chrobry

Misja szkoły

Sukcesy

Nauczyciele

Projekty

Oferta zajęć pozalekcyjnych

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

W dniu 19 września 2023 roku klasa 7a miała niesamowitą okazję uczestniczyć w Lubelskim Festiwalu Nauki, który odbywał się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nasza klasa, pod opieką dr. Agnieszki Grądzielewskiej, nauczycielki chemii w Szkole Podstawowej im. Chrobrego, wzięła udział w warsztatach laboratoryjnych pod tytułem „Magiczna chemia.”

Autorzy Projektu:

  • dr Agnieszka Marcewicz-Kuba (kierownik),
  • dr Wiesława Ćwikła-Bundyra,
  • dr Monika Pańczyk,
  • dr Elżbieta Olszewska,
  • dr Przemysław Podkościelny,
  • dr Dorota Sieńko

Warsztaty „Magiczna chemia” zapowiadały się fascynująco, a my nie zawiedliśmy się na ich atrakcyjności. Przez całe wydarzenie mogliśmy wykonywać eksperymenty chemiczne samodzielnie, co sprawiło nam ogromną radość.

Podczas warsztatów przeprowadziliśmy wiele interesujących doświadczeń chemicznych. Połączenie różnych roztworów w probówkach zaskakiwało nas nieustannie, ponieważ z pozoru „z niczego” pojawiały się przed nami barwne osady różnych soli. Otrzymaliśmy także osady różnych wodorotlenków, takich jak żelazo, srebro i nikiel. Sprawdzaliśmy właściwości niebieskiego wodorotlenku miedzi, a za pomocą różnych wskaźników, takich jak papier uniwersalny, fenoloftaleina i oranż metylowy, badaliśmy odczyny różnych roztworów chemicznych.

Na zakończenie warsztatów przyszła najbardziej spektakularna część. Podpaliliśmy pianę na własnych dłoniach, aż buchnęły jasnymi płomieniami. Było to fascynujące doświadczenie, które dostarczyło nam dawki adrenaliny, ale jednocześnie było całkowicie bezpieczne, ponieważ nasi opiekunowie czuwali nad nami.

Warsztaty „Magiczna chemia” były nie tylko naukowe, ale także pełne zabawy i fascynacji. Najbardziej podobało nam się to, że wszystkie eksperymenty przeprowadziliśmy samodzielnie, co sprawiło, że poczuliśmy się jak prawdziwi chemicy.

Dziękujemy autorom projektu oraz naszej opiekunce, dr. Agnieszce Grądzielewskiej, za możliwość uczestnictwa w tych niezwykłych warsztatach. To był dzień pełen nauki i wrażeń, który na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.