kontakt

785 885 300

szkoła

dla rodzica

rekrutacja
kontakt

785 885 300

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

O szkole

Zasady rekrutacji

Opłaty i promocje

Zapisy

Infolinia
785 885 300

Dla rodzica

Statut

Dokumenty szkolne

Dziennik

Plan lekcji

Plan zajęć pozalekcyjnych

Kalendarz

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

SP Chrobry

Misja szkoły

Sukcesy

Nauczyciele

Projekty

Oferta zajęć pozalekcyjnych

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

Dnia 19 września 2023 roku klasa 8a miała niezwykłą okazję uczestniczyć w Lubelskim Festiwalu Nauki. Nasza przygoda odbyła się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a towarzyszyła nam nasza nauczycielka chemii, dr. Agnieszka Grądzielewska.

Autorzy Projektu:

  • dr Agnieszka Marcewicz-Kuba (kierownik),
  • dr Wiesława Ćwikła-Bundyra,
  • dr Monika Pańczyk,
  • dr Elżbieta Olszewska,
  • dr Przemysław Podkościelny,
  • dr Dorota Sieńko

Warsztaty, które wzięliśmy udział, nosiły tytuł „Magiczna chemia.” Już sama nazwa zapowiadała fascynujące doświadczenia, które mieliśmy okazję samodzielnie przeprowadzić.

Podczas warsztatów mieliśmy okazję wykonać wiele ciekawych eksperymentów chemicznych. Połączenie różnych roztworów w probówkach przynosiło zaskakujące rezultaty, kiedy to „znikąd” pojawiały się barwne osady różnych soli. Wywołaliśmy także osady różnych wodorotlenków, takich jak żelazo, srebro i nikiel, co pozwoliło nam zrozumieć ich właściwości chemiczne.

Nie mogło zabraknąć również eksperymentów z wykorzystaniem różnych wskaźników, takich jak papierka uniwersalnego, fenoloftaleina i oranż metylowy, które pozwoliły nam zrozumieć różnice w odczynach różnych roztworów chemicznych.

Najbardziej pamiętnym momentem warsztatów był jednak moment, gdy mogliśmy stworzyć własne brokatem obsypane slimy. To było coś niezwykłego – elastyczne, błyszczące, które każdy z nas mógł zabrać ze sobą do domu jako pamiątkę.

To była nie tylko nauka, ale i prawdziwa przygoda w świecie chemii. Cieszyliśmy się, że mogliśmy eksperymentować samodzielnie i w praktyczny sposób dowiedzieć się więcej o fascynującym świecie chemii.

Dziękujemy autorom projektu oraz naszej nauczycielce opiekunowi, dr. Agnieszce Grądzielewskiej, za tę niezapomnianą lekcję chemii i możliwość uczestnictwa w Lubelskim Festiwalu Nauki. To było naprawdę fascynujące doświadczenie, które na pewno zostanie w naszej pamięci na długo.