kontakt

785 885 300

szkoła

dla rodzica

rekrutacja
kontakt

785 885 300

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

O szkole

Zasady rekrutacji

Opłaty i promocje

Zapisy

Infolinia
785 885 300

Dla rodzica

Statut

Dokumenty szkolne

Dziennik

Plan lekcji

Plan zajęć pozalekcyjnych

Kalendarz

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

SP Chrobry

Misja szkoły

Sukcesy

Nauczyciele

Projekty

Oferta zajęć pozalekcyjnych

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

….Stresie nas, stresie nasz, chcę być z tobą w zmowie, z blaskiem twym, siłą twą, co mi dasz…odpowiedz!…

Ups…trochę przekręciłam słowa piosenki śpiewanej przez fantastycznego artystę Marka Grechutę…Bo i temat na dzisiejsze czasy aktualny, jak żaden inny. Stres…stresuje nas samym faktem istnienia, tym, że pojawi się nieproszony, nieoczekiwanie i w ogóle zupełnie niepotrzebnie….Ale czy na pewno?

No właśnie, jak naprawdę jest z tym…STRESEM?

STRES to dynamiczna reakcja adaptacyjna organizmu, która jest wynikiem różnic pomiędzy naszymi możliwościami a wymogami sytuacji.

Pojawia się wówczas, kiedy mamy trudność w poradzeniu sobie z daną sytuacją.

  • Skłania nas, by podjąć działania zaradcze, które pozwolą na poradzenie sobie
    z problemem i przywrócą stan równowagi i spokoju.
  • Stres jest normalną reakcją związaną z procesami życia. Mobilizuje organizm do działania

Stres jest nam niezbędny do tego, abyśmy w ogóle mogli podjąć działanie. Kiedy nas mobilizuje, określamy go mianem eustresu. Gdy jest zbyt silny, przekracza optymalny poziom i zaczyna nam szkodzić mówimy o dystresie.

Eustres – stres dobry, mobilizujący; odczuwamy go wtedy, gdy czujemy, że potrafimy sprostać stojącym przed nami zadaniom; gdy trudność spostrzegamy nie jako kryzys, lecz jako wyzwanie do podjęcia.

Dystres – stres szkodliwy, demobilizujący; odczuwamy go, jeśli spostrzegamy jakieś zadanie jako obciążenie, coś co nas przerasta. Przy długotrwałym dystresie organizm wyczerpuje swoje zasoby energii co powoduje permanentne zmęczenie.

Stres działa destrukcyjnie na organizm nie tylko wtedy, gdy jest zbyt intensywny, ale także wtedy, gdy występuje długotrwale. W krótkim czasie nawet silny stres może oddziaływać mobilizująco, jednak po dłuższym czasie prowadzi do wyczerpania organizmu.

Każdy z nas w odmienny sposób reaguje na taką samą sytuację. To, co  dla jednego jest łatwe, dla innego może stanowić duży problem i wywoływać napięcie. Innymi słowy, reakcja  na  daną sytuację oraz sposób radzenia sobie ze stresem związane są z indywidualnymi możliwościami człowieka. Różnie też reagujemy na sytuacje stresowe w naszym życiu.

Warunkiem radzenia sobie ze stresem jest umiejętność szybkiego rozpoznawania niepokojących symptomów, rozumienia ich i zmieniania tego, co zagrażające.

Jeśli będziemy lepiej rozpoznawać przyczyny i skutki stresu, łatwiej będzie nam się nauczyć kontrolowania stresujących sytuacji i szybszego rozładowywania napięcia. A jest na to mnóstwo skutecznych sposobów

Oto one:

  1. Miej czas tylko dla siebie – zrób sobie przyjemność – tak jak lubisz. Wyłącz telefon, usiądź wygodnie w fotelu lub idź na spacer, pobaw się z pupilem, weź pachnącą kąpiel itp.
  2. Utrzymuj kontakt z naturą – pachnący las i śpiew ptaków dają niesamowita energię i uspokaja skołatane nerwy.
  3. Uprawiaj sport – ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie lepszym sposobem na radzenie sobie ze stresem niż obsesyjne myślenie o tym co może się wydarzyć i zamartwianie się.
  4. Stosuj techniki   relaksacyjne  – może       to         być      joga, medytacja czy proste ćwiczenia oddechowe. Sprawią, że poczujesz się wyciszony i spokojny (stosuj je systematycznie!!!).
  5. Porozmawiaj z kimś kto naprawdę ma ochotę cię wysłuchać – nie udawaj kogoś kto nie może się mylić ani okazywać słabości. Pozwól sobie pomóc.
  6. Zdrowo się odżywiaj – pamiętaj, że istnieje związek między zdrowym ciałem
    i zdrowym duchem J
  7. Posłuchaj muzykę, którą lubisz. Poczytaj ciekawą książkę, obejrzyj wartościowy film, spektakl.
  8. Zajmij się swoim hobby – obojętnie czy to majsterkowanie, wędkarstwo czy praca
    w ogródku, znajdź coś, co sprawia ci frajdę i pozwala oderwać się od problemów.
  9. Naucz się zarządzać sobą w czasie. Nic bardziej nie stresuje jak poczucie, że masz dużo obowiązków, a nie stracza Ci na nie czasu.
  10. Wysypiaj się, to bardzo ważny aspekt radzenia sobie ze stresem. Inaczej wtedy patrzysz na wszelkie trudności, gdy jesteś wyspany/a.
  11. Spędzaj czas z bliskimi, przyjaciółmi, śmiej się, żartuj, wygłupiaj.
  12. Żyj tu i teraz, bo zamartwianie się tym co będzie i rozmyślanie o tym co było uniemożliwia Ci koncentrację na tym, na co faktycznie masz wpływ.
  13. Porzuć perfekcjonizm. Nikt nie jest doskonały, Ty tez nie. Pozwól sobie na niewiedzę i błędy
  14. Kontroluj swoje myśli, ponieważ, to one kreują Twoją rzeczywistość. Ksiądz Jan Kaczkowski powiedział:

 

Tylko się nie martw przez cały dzień. Wyznacz sobie na to godzinę, a potem ciesz się życiem”…

Powodzenia w radzeniu sobie ze stresem
Magdalena Lachtara-Ćwik
psycholog